با تصویب لایحه CFT در مجلس حواشی سیاسی و رسانه ای بسیاری درباره موضوع تصویب لایحه و بازیگران و بازیگردانان تصویب آن در مجلس مطرح شد. در این میان برخی چهره های اصولگرا «علی لاریجانی«، رئیس مجلس شورای اسلامی، را نقش اصلی ماجرای تصویب برجام در مجلس و حالا عامل اصلی در تصویب لایحه الحاق ایران به CFT می خوانند.

در مقابل نگاه اصلاح طلبان نیز در قیاس با دو دهه گذشته تغییرات جدی به علی لاریجانی داشته است. تا جایی که او بعضا از جانب چهره های اصلاح طلب به عنوانی یکی از چهره های قابل تامل و بررسی برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ مطرح می شود.

در انتخابات اخیر مجلس بود که از علی لاریجانی در حوزه انتخابیه خود یعنی قم پرسیدند که خود را اصلاح طلب می داند و اصولگرا و او پاسخ داد همراه جریانی است که دل در گرو انقلاب داشته باشد!

حالا اما در روزهای اخیر «محمد عطریانفر»، یکی از اعضای حزب کارگزاران، با اشاره به طرح موضوع کاندیدا شدن لاریجانی در انتخابات آینده ریاست‌جمهوری پاسخ جالبی داده است؛ “اگر دوستان اصلاح‌طلب به این اجماع برسند همگی وظیفه داریم تا از آقای لاریجانی (برای انتخابات ۱۴۰۰) حمایت کنیم، اما بهتر بود سوال را به این شکل طرح کنید که آیا اصلاح‌طلبان درباره وی به اجماع می‌رسند؟ بله محتمل است.”

در این بین فراکسیون امید مجلس به عنوان شمایل پارلمانی اصلاحات این موضوع گیری را یک اظهار نظر شخصی ارزیابی می کند.

«قاسم میرزایی نکو»، عضو شورای مرکزی فراکسیون امید، در این خصوص می گوید: احتمالا ایشان درباره چهره های مختلف سوال شده و نیز نظرشان را گفته اند اما بخش مربوط به موضوع آقای لاریجانی بیشتر برجسته شده است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس در این خصوص تصریح کرد: در خصوص حمایت اصلاح طلبان از علی لاریجانی در انتخابات ۱۴۰۰ در این فراکسیون بحثی مطرح نشده است.

عضو کمیسیون شوراهای مجلس در پاسخ به این سوال که در حلقه های اصلی برون پارلمانی اصلاحات چنین مساله ای مطرح است یا خیر؟ گفت: اصلاع دقیقی ندارد که تا چه اندازه روی چهره ها جمع بندی شده است چرا که هنوز برای تصمیم حتی تا اندازه ای قطعی، در این برهه زمانی زود است.

میرزایی نیکو خاطر نشان کرد: من تصور می کنم برای جمع بندی برای چهره ها هنوز راه بیشتری پیش روی جریان اصلاحات است. اطلاع دارم که این جریان با دقت کافی مسائل را رصد و در این خصوص حرکت می کند.

منبع: برنا